הפלה

אובדן תינוק בהפלה יכול להיות הרסני. הפלה טבעית מתרחשת בדרך כלל עקב סיבות שאינן בשליטתך ואין דבר שתוכלי לעשות או לשנות כדי למנוע אותה. רוב הנשים שחוו הפלה טבעית יחוו הריון בריא ונטול סיכונים מיוחדים בעתיד.

הפלה

אובדן תינוק בהפלה יכול להיות הרסני. הפלה טבעית מתרחשת בדרך כלל עקב סיבות שאינן בשליטתך ואין דבר שתוכלי לעשות או לשנות כדי למנוע אותה. רוב הנשים שחוו הפלה טבעית יחוו הריון בריא ונטול סיכונים מיוחדים בעתיד.

מידע כללי

אחד מתוך ארבעה הריונות יסתיים בהפלה לפני שבוע 20, ונשים רבות יחוו הפלה מבלי שידעו שהן הרות כלל.

מהי הפלה טבעית?

למונח "הפלה טבעית" מעמד משפטי שונה מ"לידה שקטה". המונח "לידה שקטה" מתייחס ללידה של עובר שנפטר טרם לידתו כשההריון התקדם מעבר לשבוע 22.

מצב בו משך ההריון אינו ידוע ובו נולד תינוק ללא סימני חיים והשוקל פחות מ-500 גרם, נחשב להפלה.

החוויה הפיזית של הפלה יכולה להשתנות מהותית בין הפלה מוקדמת להפלה מאוחרת. "הפלה מוקדמת" מתייחסת לאובדן הריון לפני שבוע 12 (לפני סיום השליש הראשון של ההריון). "הפלה מאוחרת" מתייחסת לאובדן הריון המתרחש בין שבוע 12 לשבוע 22 (במהלך השליש השני של ההריון).

סימנים נפוצים של הפלה כוללים:

 • התכווצויות וכאבי בטן הדומים לכאבי הווסת.
 • דימום וגינאלי.

אם את חושבת שאת עוברת הפלה, גשי מייד לרופא המטפל שלך או לחדר המיון הקרוב למקום מגורייך.

סוגי הפלות

התפתחות לא תקינה של הריון מסתיימת פעמים רבות בהפלה, להלן מספר דוגמאות:

הריון חוץ רחמי

הריון חוץ רחמי מתרחש כאשר העובר מתפתח מחוץ לרחם. במרבית המקרים העובר אינו שורד הריון חוץ רחמי. אם את נושאת הריון חוץ רחמי, ייתכן ולא תדעי על כך עד לשלב בו תחווי דימום. אז ייתכן ותרגישי כאב חריף בבטן התחתונה, דימום ואגינאלי, הקאות או כאבים בקצה אחת מכתפייך. אם את חשה תסמינים אלו חשוב שתפני לקבלת עזרה רפואית באופן מיידי.

הריון מולארי

הריון מולארי הנו הריון לא תקין, שהוא למעשה גידול שפיר בחלל הרחם. הריון זה נוצר מהפרייה לא תקינה של ביצית. ישנם שני סוגים: הריון מולארי שלם והריון מולארי חלקי. במרבית המקרים יש לסיים אותו בגרידה בהרדמה כללית.

ביצית פגומה/שדופה

הריון בו למרות ההתפתחות של שק ההריון, לא מתפתח עובר או שהוא נספג ברחם בשלב מאוד מוקדם של ההתפתחות. מצב זה נגלה באמצעות סריקה. היוועצי ברופא המטפל שלך למידע נוסף ולאפשרויות הטיפול

סיבות להפלה

נשים רבות נאלצות להתמודד עם המחשבה שההפלה שעברו התרחשה באשמתן. במרבית המקרים, הפלה מתרחשת ללא קשר לשום דבר שעשית או לא עשית. אין שום ראיה שאימון גופני, לחץ, עבודה או פעילות מינית מהווים גורם להפלה.

רוב ההורים לעולם לא ידעו מהי הסיבה המדויקת בגינה איבדו את תינוקם. ידוע שפעמים רבות הפלה מתרחשת כי העובר לא מצליח להתפתח כראוי, בדרך כלל בגלל אבנורמליות כרומוזומטית- ספונטנית ולא מורשת.

לעיתים הפלה מתרחשת מהסיבות הללו:

 • אבנורמליות הורמונלית
 • בעיות של מערכת החיסון ובעיות בקרישת הדם
 • מצבים רפואיים שונים כמו בעיות בבלוטת התריס או סוכרת
 • זיהומים חמורים הגורמים לחום גבוה (לא צינון או שפעת נפוצים)
 • בעיות פיזיות במבנה הרחם או צוואר הרחם

הריונות עתידיים

מרבית הנשים שיעברו הפלה, יחוו הריונות מוצלחים בעתיד. אם עברת הפלה, הסיכוי שתפילי פעם נוספת נשאר זהה לסיכוי הכללי להפלה באוכלוסיה- אחד מכל ארבעה הריונות. אם עברת הפלות חוזרות (3 או יותר ברצף) ייתכן והרופא שלך יציע סדרת בדיקות על מנת לנסות ולאתר את הגורם לכך.

 

חזרה למאגר המידע

התנדבו איתנו

"*" אינדוקטור שדות חובה

שם מלא*
קישור לפייסבוק/לינקדאין
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

הצטרפו למאגר המומחים/יות שלנו

Join us

* indicates required

  Get Involved

  * indicates required

   I am interested in:

   Receiving informationReceiving support servicesSharing my storyProviding professional servicesContributing contentVolunteeringFundraisingDonatingOther

   Join Us

   * indicates required


   Welcome

   * indicates required

   I am interested in: